0
Læs nu

Du har ingen artikler på din læseliste

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til din læseliste, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er føjet til din læseliste Du har ulæste artikler på din læseliste

Tips og formalia: Skriv debatindlæg til Klimamonitor

Debatsektionen hos Klimamonitor spreder viden til gavn for alle og den grønne omstilling. Vi hører gerne fra dig.

Nyheder
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst

Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres. Du kan også hjælpe ved at udfylde spørgeskemaet herunder, hvor vi spørger, hvordan du har oplevet den automatiske oplæsning.

Spørgeskema om automatisk oplæsning

Du er formentlig havnet på denne side, fordi du overvejer at skrive et debatindlæg. Det vil vi og læserne sætte pris. Tak for din interesse indtil nu!

Debatindlæg er tilgængelige for alle – også ikke-abonnenter. For hvis omstillingen skal lykkes og op i gear, skal vi alle med alle vores forskellige baggrunde bidrage og byde ind.

Herunder finder du tips til indhold og formalia.

  1. Indlæg må være 400-800 ord. Kortere tekster bliver mere læst end de lange.
  2. Fokuser på ét budskab eller en pointe, du så argumenterer for.
  3. Noget skal være på spil. Noget, som er til diskussion. Man må gerne tage udgangspunkt i sig selv, sin arbejdsplads eller komme med eksempler fra sin egen verden ... men lovprisninger eller reklamer redigerer vi væk.
  4. Vedhæft foto af dig. Det skal være i bredformat, altså liggende, og ikke være bittesmåt.

Du er velkommen til at skrive og spørge, om vi er interesseret i et debatindlæg, inden du giver dig i kast med at skrive. Vi redigerer og læser korrektur på alle debatindlæg. Du skal selvfølgelig sige god for indholdsmæssige ændringer.

Du er også velkommen til at sende et debatindlæg midtvejs i processen, hvis du vil have sparring.

Vi glæder os til at høre fra dig. Skriv til: debat.klimamonitor@pol.dk

Eller tag direkte kontakt til en af vores journalister; filip@pol.dk, rasmus@pol.dk.

God skrivelyst!

  • Ældste
  • Nyeste
  • Mest anbefalede

Skriv kommentar

2000 tegn tilbage